Duyurular / Haberler

TİTCK Başvurularında E-İmza ve Zaman Damgası Dönemi / 26.06.2016

Türkiye’de ilk kez E-GÜVEN tarafından üretilmeye başlanan elektronik imzanın sağlık alanında kullanımı genişliyor. 1 Ekim 2016 tarihi itibariyle Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na (TİTCK) gerçekleştirilecek başvuruların zaman damgalı olarak elektronik imzalanmış ve elektronik ortamda alınma zorunluluğu resmi olarak yürürlüğe giriyor.

Konu ile ilgili basın bültenimiz için lütfen tıklayınız

Mevzuat Nedeniyle Yapılması Zorunlu Olan Nitelikli Elektronik Sertifika (NES) Güncelleme İşlemi Hakkında / 07.05.2014

30.01.2013 tarihli ve 28544 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Elektronik İmza ile İlgili Süreçlere ve Teknik Kriterlere İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ uyarınca, Nitelikli Elektronik Sertifika üretiminde kullanılan SHA-1 algoritması kullanımdan kaldırılmış olup, tebliğde belirtilen parametre ve algoritmaları karşılamayan Nitelikli Elektronik Sertifikalar 15.09.2014 tarihinden sonra kullanılamayacaktır.

Üretim tarihi 30.07.2013 önce olan ve geçerlilik bitiş tarihleri 15.09.2014 tarihini aşan Nitelikli Elektronik Sertifika sahiplerine ait mevcut sertifikaların, Tebliğ’de yer alan SHA-256 özet algoritması ile imzalanmış yeni Nitelikli Elektronik Sertifikalar ile güncellenmesi zorunlu hale getirilmiştir. E-GÜVEN NES Güncelleme işlemleri başlamış olup, E-GÜVEN tarafından verilmiş Nitelikli Elektronik Sertifikalar arasında geçerliliği 15.09.2014 tarihini aşan sertifikalar, SHA-256 özet algoritmasıyla imzalanmış yeni sertifikalarla ücretsiz ve otomatik olarak güncellenecektir.

E-GÜVEN tarafından uygulanmakta olan NES Güncelleme prosedürü aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

 1. Sertifikaları güncellenecek olan Nitelikli Elektronik Sertifika sahipleri E-GÜVEN tarafından e-posta aracılığı ile bilgilendirilecektir.
 2. NES Güncelleme işlemi online olarak http://www.e-guven.com/sertifikayenileme.aspx adresi üzerinden gerçekleştirilecektir. Sertifikalarını güncelleyecek olan NES sahiplerinin ilgili bağlantıya tıklayarak elektronik imzalarını bilgisayarlarına takmaları ve güncelleme işlemi tamamlanana kadar sayfada yer alan yönlendirmeleri takip etmeleri gerekmektedir.
 3. Bir adetten fazla elektronik imzası olan kişilerin, bu işlemi her bir güvenli elektronik imza oluşturma aracı (akıllı çubuk) için ayrı ayrı ve bir kez yapması gerekmektedir.
 4. SHA-256 özet algoritmasına sahip güncellenmiş sertifikaların geçerlilik bitiş tarihi, mevcut sertifikaların geçerlilik bitiş tarihiyle aynı olacaktır.

15.09.2014 tarihine kadar güncellenmemiş, SHA-1 özet algoritmasıyla imzalanmış Nitelikli Elektronik Sertifikalar bu tarihten sonra kullanılamayacaktır.

Elektronik imzalarını kullanmaya devam etmek isteyen müşterilerimizin NES Güncelleme işlemini gerçekleştirmeleri önemle rica olunur.

Konuyla ilgili sorularınız için 0850 321 85 55 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

* Mobil imza sertifikaları için NES Güncelleme işlemi, ilgili GSM operatörleri tarafından yürütülecektir.

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası İşbirliği / 10.04.2014

Türkiye’nin ilk ve lider elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı E-GÜVEN ile Ticaret Sicil Müdürlüğünü bünyesinde barındıran Uşak Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine özel kampanyalarla e-imza hizmeti sağlayacak bir anlaşmaya imza attı. UTSO üyelerine özel indirimli fiyatlarından yararlanarak e-imza alan üyeler, Merkezi Sicil Kayıt Sistemi’nde yapılacak işlemler de dahil olmak üzere ıslak imza gerektiren her türlü işlemi elektronik ortama taşıyabilecek.

UTSO üyeleri E-GÜVEN’in kendilerine sunduğu özel avantajlardan yararlanarak e-imza sahibi olmak için Uşak Ticaret ve Sanayi Odası’na veya 0850 321 85 55  numaralı E-GÜVEN Çağrı Merkezine ulaşabilirler.

Konu ile ilgili basın bültenimiz için lütfen tıklayınız

Tübitak Savtag / 01.04.2014

01.04.2014 tarihi itibari ile TÜBİTAK Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı (1007) kapsamında TÜBİTAK SAVTAG ile yapılacak tüm yazışmalar ve ekleri çerçevesinde;

 • Çağrı başvurularına ilişkin SAVTAG'a iletilen 1. Aşama ve 2. Aşama Öneri Formu ve Ekleri,
 • Proje Gelişme Raporu ve ekleri (YMM raporu hariç),
 • Gruba iletilecek olan her türlü talep,
 • Gruba sunulacak olan tüm dokümantasyon,
 • Sonuç Raporu ve ekleri (YMM raporu hariç),
 • Müşteri Kurum tarafından SAVTAG'a iletilecek her türlü dokümantasyon,

TÜBİTAK SAVTAG'a e-imza ile imzalanmış formatta, CD ortamında gönderilecektir. İçeriği imzalamakla yükümlü birden fazla yetkili olması durumunda, içerik tüm yükümlüler tarafından e-imza ile imzalanacaktır.

Detaylı bilgi ve TÜBİTAK’ın duyurusu için lütfen tıklayınız

Gebze Ticaret Odası İşbirliği / 28.02.2014

Türkiye’nin ilk ve lider elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı E-GÜVEN ile yenilikçi uygulamaların başarılı adresi Gebze Ticaret Odası, GTO üyelerine özel kampanyalarla e-imza hizmeti sağlayacak bir anlaşmaya imza attı. GTO üyelerine özel indirimli fiyatlarından yararlanarak e-imza alan üyeler, Merkezi Sicil Kayıt Sistemi’nde yapılacak işlemler de dahil olmak üzere ıslak imza gerektiren her türlü işlemi elektronik ortama taşıyabilecek.

GTO üyeleri E-GÜVEN’in kendilerine sunduğu özel avantajlardan yararlanarak e-imza sahibi olmak için Gebze Ticaret Odası’na veya 0850 321 85 55  numaralı E-GÜVEN Çağrı Merkezine ulaşabilirler.

Konu ile ilgili basın bültenimiz için lütfen tıklayınız

11. eTR Ödülleri Ana Sponsoru E-GÜVEN Oldu! / 25.11.2013

TBV ve TÜSİAD tarafından bu yıl 11.si gerçekleştirilecek olan eTR Ödüllerinin ana sponsoru E-GÜVEN oldu. 12 Aralık 2013 tarihinde TBMM’de gerçekleştirilecek olan eTR Ödülleri’nde E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun konuşmacı olarak yer alacak.

eTR Ödülleri, devlette örnek uygulamalara dikkat çekmek, yenilikçi girişimleri kamuoyuna tanıtmak, başarılı girişimleri desteklemek ve bu yöndeki uygulamaların yaygınlaşmasına katkıda bulunmak amacıyla düzenlenmektedir.

eTR Ödülleri ile ilgili detaylı bilgi almak ve finalist projeleri görmek için lütfen tıklayın.

Konuyla ilgili basın bültenine ulaşmak için lütfen tıklayınız

Türkiye’nin İlk E-imza Pazar Araştırması E-GÜVEN ve Ipsos Tarafından Gerçekleştirildi! / 09.07.2013

Türkiye’nin ilk ve lider elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı E-GÜVEN, Türkiye’de e-imza alışkanlıkları üzerine önemli bir araştırmaya imza attı. “E-imza kullanım alışkanlıkları araştırması’’ Türkiye’de e-imza kullanımı konusunda yapılmış ilk kapsamlı araştırma olma özelliğini taşıyor. Uluslararası araştırma şirketi Ipsos tarafından E-GÜVEN için gerçekleştirilen araştırmada e-imzanın birçok sektöre ve özellikle üst düzey yöneticilere sağladığı faydalar ön plana çıkıyor.

12 Nisan – 3 Haziran tarihleri arasında Türkiye’nin farklı illerinden 320 farklı e-imza kullanıcısının katıldığı ve anket yöntemiyle yapılan araştırma, günümüzde e-imza alışkanlıklarına ve kullanıcılarına ne tür avantajlar sağladığına ışık tutuyor. Araştırma, sadece kurumların değil kişilerin de e-imzaya olan yaklaşımlarını ortaya çıkararak, gelecekte e-imzaya geçiş süreçleri için önemli referanslar oluşturacak.

Basın bültenimiz için lütfen tıklayın

E-imza Kullanım Alışkanlıkları araştırma raporu için lütfen tıklayın

Infografik için lütfen tıklayın

Türk Eczacıları Birliği E-imza Projesi / 18.04.2013

Türk Eczacıları Birliği (TEB) ile yaptığımız anlaşmayla; Ocak ayında resmi olarak yürürlüğe giren e-reçete projesi ve e-imzanın entegre olduğu diğer projelerde kullanımı doğrultusunda 20 bin eczanenin ihtiyaç duyacağı e-imza çözümü eczacılara sunulmaya başlandı.

Yasalaşmasının ardından SGK Başkanlığı tarafından yapılan açıklamalarda 15 Ocak 2013 tarihi itibariyle hekimler tarafından yazılan tüm reçetelerin, e-reçete olarak yazılması gerektiği vurgulanmış ve bu tarihten itibaren yazılmış olan kağıt reçetelerin eczaneler tarafından karşılanmayacağı da duyurulmuştu. E-reçeteye geçişle birlikte Eczacılar cephesinde de e-imzanın kullanım alanları çoğalmaya başladı. E-reçete, Eczacı Bilgi Sistemi (EBS) ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankası (TİTUBB) sistemlerinin kullanımında da e-imza gerekliliği ortaya çıktı. Bu gündem kapsamında Türk Eczacıları Birliği, Türkiye genelindeki 20 bin eczacı ve eczane için gerekli olan e-imza çözümünü E-GÜVEN ile yaptığı anlaşmayla eczacılara sunmaya başladı.

MERSİS'te işlem yapmak isteyenlerin elektronik imza sahibi olması gerekiyor. Elektronik imzanızı ticari sicil işlemlerinin yanı sıra diğer E-Devlet uygulamaları, KAP bildirimleri, garanti belgesi başvuruları, patent ve marka başvuruları, otomobil alım satımı, gümrük işlemleri gibi işlemlerde de kullanabilirsiniz.

Proje kapsamında e-imza temini ve gerekli belgeler hakkında bilgi almak için lütfen tıklayın.

Konuyla ilgili basın bültenimize ulaşmak için lütfen tıklayın.

Ticari Sicil İşlemleri Elektronik Ortamda Yapılacak / 31.10.2012

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından ticaret sicil işlemlerinin elektronik ortamda yapılması için hazırlanan MERSİS Projesi, Mersin, İzmir ve Denizli pilot bölgelerinde başta olmak üzere hayata geçti. Bu üç ilin Ticaret Sicili Müdürlüklerinde gerçekleştirilen tüm ticari sicil işlemleri, elektronik imza yardımıyla Merkezi Sicil Kayıt Sistemi - MERSİS'te yapılacak.

Pilot bölge olarak seçilen Mersin, İzmir ve Denizli'de bilgi güncelleme, şirket birleştirme, unvan değişikliği, iflas başvuruları, mail destek ve teşvik başvuruları, genel kurul bildirimi, çeşitli lisans başvuruları, çalışan SGK kayıtları, vergi beyan ve ödemeleri gibi ticari sicil işlemleri elektronik ortamdan yapılıyor. MERSİS Projesinin 2012 yıl sonuna kadar yaygınlık kazanması bekleniyor.

MERSİS'te işlem yapmak isteyenlerin elektronik imza sahibi olması gerekiyor. Elektronik imzanızı ticari sicil işlemlerinin yanı sıra diğer E-Devlet uygulamaları, KAP bildirimleri, garanti belgesi başvuruları, patent ve marka başvuruları, otomobil alım satımı, gümrük işlemleri gibi işlemlerde de kullanabilirsiniz.

Elektronik imza başvurunuz için lütfen tıklayın.

Konuyla ilgili basın bültenimize ulaşmak için lütfen tıklayın.

Elektronik Genel Kurul Sistemi Hayata Geçiyor / 01.10.2012

Resmi Gazete / 28.08.2012 tarih 28395 sayılı Anonim Şirketlerde Elektronik Ortamda Yapılacak Genel Kurullara İlişkin Yönetmelik gereğince;

1 Ekim 2012 itibariyle borsaya kote şirketler, Elektronik Genel Kurullarını MKK’nın EGKS sistemi üzerinden gerçekleştireceklerdir. Sisteme elektronik imza ile giriş yapılacak ve bu sistem üzerinden elektronik imza ile oy verilebilecektir.

Genel kurula elektronik ortamda katılım, hak sahiplerinin veya temsilcilerinin e-imzaları ile EGKS’ye girmeleriyle gerçekleşecektir.

Hak sahibi veya temsilcisi, elektronik ortamda katıldığı Genel Kurul toplantısında görüşlerini elektronik olarak iletecektir. Oylama EGKS üzerinden yapılacak ve oylama sonucu, EGKS üzerinden toplantı başkanına iletilecektir. EGKS üzerinden oluşturulan belgeler; toplantı başkanlığını oluşturan üyeler, şirket yöneticileri ve Bakanlık temsilcisi tarafındane-imza ile de imzalanabilecektir.

Sermaye şirketlerinde Yönetim Kurulu ve Müdürler Kurulu toplantılarına isteyen hak sahipleri Elektronik Toplantı Sistemi aracılığıyla elektronik ortamda katılabilirler. Ayrıca kollektif, komandit, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin Ortaklar Kurulu veya Genel Kurul toplantılarına isteyen hak sahipleri Elektronik Toplantı Sistemi aracılığıyla katılabilirler.

Elektronik imza başvurunuz için lütfen tıklayın.

Konuyla ilgili basın bültenimize ulaşmak için lütfen tıklayın.

Türkiye Noterler Birliği E-imza Projesi / 15.08.2012

Türkiye Noterler Birliği

Proje kapsamında e-imza temini ve gerekli belgeler hakkında bilgi almak için lütfen tıklayın.

Yeni TTK Yürürlükte / 16.07.2012

Yeni TTK

Elektronik imzayı ticaret hayatının ayrılmaz bir parçası yapan uygulamaları beraberinde getiren Yeni Türk Ticaret Kanunu 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girdi.

Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun 1 Temmuz 2012’de yürürlüğe girmesiyle beraber şirketlerde yönetim kurulu kararları e-imza ile alınabiliyor. Şirket kayıtları ve mahkemeye delil olarak verilebilen her şey için e-imza kullanılabiliyor. Ayrıca ticaret odalarının yayınladığı noter onaylı ticari sicil kayıtları da artık e-imzalı gönderebiliyor.

Yeni Türk Ticaret Kanunu'nuna ek olarak bu kanun kapsamında değerlendilebilecek önemli yeniliklerden biri de Kayıtlı Elektronik Posta Sistemi. Kayıtlı Elektronik Posta- KEP’te hizmet sağlayıcı yetkisi ve düzenleme de e-imza ile gerçekleştirilebiliyor. Bankalar kişi ve kurumların e-postalarına doğrudan e-imzalı tebligat yapabiliyor.

Konuyla ilgili basın bültenimize ulaşmak için tıklayın.

Elektronik imza başvurunuz için lütfen tıklayın.

İMKB Kamu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) Elektronik İmza Kullanımı / 10.01.2011

KAP

Bilindiği gibi Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP), sermaye piyasası ve borsa mevzuatı uyarınca kamuya açıklanması gerekli bildirimlerin elektronik imzalı olarak iletildiği elektronik sistemdir.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) tarafından, Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) Sistemi'nde yapılan çalışma sayesinde, Bildirim İşlemleri Yazılımı (BIY) kullanarak, bildirimlerinizi elektronik imzalı olarak yapabileceksiniz.

Yapılan bu çalışma sonucunda TUBİTAK tarafından üretilmiş olan imzalar bir süre sonra geçersiz hale gelecektir.

Elektronik imzanızı hemen almak için lütfen tıklayın

E-GÜVEN ve Adobe Systems e-imza alanında işbirliğine gidiyor! / 19.11.2009

Türkiye’nin e-imza çalışmalarında öncü firması E-GÜVEN, dünyanın önde gelen yazılım firmalarından Adobe Systems ile e-imza alanında işbirliğine gidiyor. Kreatif profesyoneller ve bilgi çalışanları, bu sayede her türlü içeriği zengin PDF dokümanına dönüştürüp imzalayabiliyor ve zaman damgası ekleyebiliyorlar. İşbirliği çerçevesinde Adobe Acrobat ürünü ve E-GÜVEN e-imza hizmetleri birlikte ve özel fırsatlar eşliğinde sunuluyor.

Türkiye’nin ilk Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı (ESHS) olan E-GÜVEN, dijital içeriğin üretilmesi ve paylaşımı alanında dünya lideri olan yazılım firması Adobe Systems ile işbirliğine giderek, Türkiye’nin e-dönüşümüne katkı sağlayacak çok önemli bir projeye daha imza atıyor.

Bu işbirliği çerçevesinde, kreatif profesyoneller ve bilgi çalışanları, ürettikleri içeriği Adobe Acrobat yazılımı ile ISO PDF dokümanına dönüştürerek, E-GÜVEN tarafından sağlanan sertifika ile imzalayabiliyor ve zaman damgası ekleyebiliyorlar. Bu sayede, içeriğin kim tarafından ve hangi tarihte üretildiği yasal olarak belgelenebiliyor.

Adobe Acrobat sayesinde, metin ve resmin yanı sıra grafik, çizim, ses, video, animasyon ve 3 boyutlu modeller gibi farklı içerik türleri de zengin PDF dokümanlarına dönüştürülüp imzalanabiliyor ve zaman damgası eklenebiliyor. Böylece metin yazarları, senaristler, yönetmenler, besteciler, fotoğraf sanatçıları, grafikerler, mimarlar, endüstriyel tasarımcılar, web tasarımcıları ve tüm diğer kreatif profesyoneller, eserlerini evrensel doküman formatında paylaşırken, aynı zamanda içeriğin kendilerine ait olduğunu ve üretim tarihini belgeleyebilme ve bunu doküman üzerinde görsel olarak ifade edebilme imkânına kavuşuyorlar.

E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun, yapılan işbirliği ile ilgili şunları söylüyor: “E-GÜVEN olarak inovasyonu, ‘doğru’ iş yapmanın en önemli özelliklerinden biri olarak görüyoruz. Bizim için inovasyon, yaptığı iş konusunda sürekli olarak kafa yormak ve işin genel içerik ve yararlarının ötesinde toplum için ‘faydaya dönüşebilecek’ yeni içerik ve özelliklerle yeni projeleri hayata geçirmektir. Adobe Systems ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği de bu doğrultuda büyük önem taşıyor. Adobe Acrobat’ın ve yüzde 90’ın üstünde bir kullanım yaygınlığına sahip olan Adobe Reader’in e-imza ve zaman damgası kullanımına olanak tanıması Türkiye’nin içinde bulunduğu e-dönüşüm sürecini hızlandıracaktır.”

Adobe Systems Akdeniz Ülkeleri İş Geliştirme Müdürü Evren Arın ise konu hakkındaki görüşlerini şöyle dile getiriyor: “Ülkemizde emeğin korunmasının eser sahipleri için çetin bir konu olduğunu ve özellikle bireysel üreticilerin bu konuda daha fazla mağduriyet yaşadığını biliyoruz. Adobe Acrobat ile E-GÜVEN e-imza hizmetlerini bir araya getirerek, kreatif profesyonellerin eserlerini kolayca ve güvenle paylaşabilmelerini sağlayan bir çözüm sunmayı hedefliyoruz. Bu işbirliğini aynı zamanda ülkemizde e-imza kullanımının yaygınlaşmasında bir dönüm noktası olarak da görüyoruz. Mevcut e-imza uygulamaları genellikle projeye özel geliştirilip kapalı formatlar ile çalışırken, bizim sunduğumuz çözüm Adobe Acrobat ile ISO PDF doküman formatının gücünden, kullanım kolaylığından ve evrensel yaygınlığından destek alıyor.”

E-GÜVEN ve Adobe Systems arasında gerçekleştirilen işbirliği çerçevesinde, Adobe Acrobat ile E-GÜVEN sertifika ve zaman damgası hizmetleri, özel fırsatlar eşliğinde sunuluyor.

Adobe Systems hakkında
Adobe Systems, dünya çapındaki fikir ve bilgilere her zaman, her yerden ve her mecradanerişiminde yeni çağlar açıyor. Firma ve ürünleri hakkında daha fazla bilgi için www.adobe.com adresini ziyaret ediniz.

Set Group Holding, bankacılık işlemlerinde e-imza dönemini başlatıyor! / 19.06.2009

Italcementi Group’un Türkiye’deki faaliyetlerini yürüten Set Group Holding A.Ş., bankacılık işlemlerinde e-imza kullanımına geçiyor. Elektronik imza uygulamalarının Türkiye’deki öncülüğünü yapan E-GÜVEN ile işbirliğine giden firma büyük ölçüde zaman ve para tasarrufu elde etmeyi hedefliyor.

Dünyanın önde gelen çimento üreticilerinden biri olan Italcementi Group’un Türkiye’deki faaliyetlerini yürüten Set Group Holding A.Ş., tüm bankacılık işlemlerinde e-imza kullanımını başlatıyor. Bu doğrultuda Türkiye'nin ilk Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı olan E-GÜVEN ile işbirliğine giden Set Italcementi Group, zamandan ve paradan büyük ölçüde tasarruf sağlamayı hedefliyor.

Gerek kurum içi gerekse bankalarla olan iletişimine yeni bir boyut kazandıran Set Group Holding, bu sayede iç kontrol süreçlerine de hız kazandırıyor. E-imza sayesinde veri transferi güvenliğini de maksimuma çıkartan Set Group Holding, çalışanlarının performansında da hız ve otomasyondan kaynaklanan bir artış elde ediyor.

E-GÜVEN İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürü Ayşegül Topoğlu Tüzün, konu hakkındaki görüşlerini şöyle ifade ediyor: “E-imza kullanımı gerek bankalar, gerekse firma tarafında büyük kolaylık sağlıyor. E-GÜVEN olarak bu doğrultuda, hizmet verdiğimiz her firmaya ihtiyaçlarına özel ve farklılaştırılmış e-imza uygulamaları sunuyoruz. Özellikle kurumsal alanda ıslak imzanın kullanıldığı her yere e-imzayı başarılı bir şekilde entegre ediyor ve uygulama biçimlerine çeşitlilik kazandırıyoruz. Üstelik bu uygulamalar ile sadece e-imza atılmıyor aynı zamanda 5070 sayılı e-imza kanunu içerisinde de tariflenen zaman damgası hizmeti ve dolayısıyla uzun dönem doğrulama hizmetini de sunmuş oluyoruz. Bunlar şirketin e-imzalı işleyişinde hukuki güvenceyi de pekiştiriyor. Set Group Holding ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği de, yine bu kapsamda, ülkemizdeki e-imzanın kullanımının yaygınlaşması açısından büyük önem taşıyor. Kısa süre içinde tamamladığımız bu projenin her iki taraf açısından da son derece başarılı olduğuna inanıyoruz. Set Group Holding’e e-imza konusundaki proaktif yaklaşımından ve doğaya gösterdiği duyarlılıktan dolayı teşekkür ediyoruz.”

Set Group Holding A.Ş. Sistem Direktörü Bora Bilgin ise konuyla ilgili şunları söylüyor: “E-imza kullanımının süreçlerin hızlandırılması ve bürokrasinin azaltılması sayesinde zaman ve işgücü anlamında büyük kazanım sağladığını düşünüyoruz. Aynı zamanda klasik ıslak imza kullanımından daha güvenli bir uygulama yöntemi olduğuna da inanıyoruz. 5070 sayılı yasa ile resmiyet kazanmış olan e-imza kullanımı, firma bünyesindeki iş akışlarımızın hızını ve güvenliğini artırmak için önemli bir fırsat sunuyor. E-imzanın yatırım bedeli ise kazandırdıklarının yanında önemsiz sayılabilecek kadar küçük kalıyor. Sürdürülebilir çevre politikaları açısından sektöründe önderlik yapan Italcementi Group bünyesinde, doğal kaynakların en ekonomik şekilde değerlendirilmesine büyük önem gösteriyoruz. Bu nedenle kağıt kullanımını azaltma imkânı sağlayan tüm fırsatları değerlendirmeye çalışıyoruz. E-imza uygulamasına, bu konuda hizmet veren firmalar arasında en yetkin ve deneyimlisi olduğunu düşündüğümüz E-GÜVEN aracılığıyla geçmiş olmaktan mutluluk duyuyoruz.”

E-imza nerelerde kullanılıyor?

Bugün alanında lider birçok resmi ve özel kuruluş, e-devlet dönüşüm süreci kapsamında e-imza uygulamasına geçiyor. Bugün;

 • E-Devlet Kapısı Projesi
 • Gümrük Müsteşarlığı - Özet ve detay beyan uygulamaları
 • Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) - Dahilde İşleme Rejimi (DİR) işlemleri
 • Maliye Bakanlığı - E-fatura uygulaması
 • Adalet Bakanlığı - (UYAP) Ulusal Yargı Ağı Projesi
 • Sanayi Bakanlığı - Garanti Belgesi, Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi ve Muafiyet Belgesi başvuruları
 • Türk Patent Enstitüsü - Marka başvuruları
 • Merkezi Kayıt Kurumu - Bilgi Güvenliği ve Sertifika Hizmetleri Uygulama Projesi
 • TÜBİTAK-TEYDEB - Proje başvuruları
 • Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü - Uygulama programı
 • Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) - Şüpheli işlem bildirimleri
 • Banka talimatlarının gönderilmesi
 • Elektronik ortam üzerinden kurum içi kağıtsız ofis (izin belgesi, sözleşmeler, sipariş formları, vb.), e-posta uygulamaları, şirket içi yazışmalar ve kurumsal uygulamalar

gibi pek çok alanda e-imza kullanılıyor.

Türkiye’de mobil imza hizmetini veren ilk ESHS olma özelliğini taşıyan ve Turkcell ile yaptığı işbirliği sonucunda TurkcellMobilİmza Projesi’ni hayata geçiren E-GÜVEN, e-imza kullanımının yaygınlaşması için çalışmalarını hızla sürdürüyor. Kurumsal alanda iş akışının düzenlenmesi, azalan yönetim ve iletişim giderleri, artan ticaret hacmi ve sosyal paydaşlar arasında kurulacak güven ağı gibi faydalar sağlayan e-imza bireylere de para ve zamandan tasarruf imkânı tanıyor. Bir defaya mahsus alınan e-imza kurum içi yazışmalarda kağıt kullanımını da azaltarak, doğaya katkıda bulunuyor.

Set Italcementi Group hakkında 1864 yılından beri dünya çimento pazarına hizmet veren İtalyan Italcementi'nin, 1992 yılında Fransız Ciments Français'yi satın alması sonucu ortaya çıkan Italcementi Group, faaliyetlerini dünya çapında dört kıtada sürdürüyor. 63 çimento fabrikası, 13 çimento öğütme tesisi, 614 hazır beton tesisi ve 125 kırma taş tesisiyle hizmet veren Italcementi Group, 22.000'den fazla çalışanı ve 6 milyar avroluk cirosuyla dünyanın en büyük çimento ve hazır beton üreticileri arasında yer alıyor.

Italcementi Group'un Türkiye'deki faaliyetlerini ise Set Group Holding A.Ş. yürütüyor. 1989 yılında özelleştirme programı çerçevesinde satın alınan 5 adet çimento fabrikasıyla Türkiye çimento pazarına giren Set Group Holding, daha sonra hazır beton üretimine geçerek inşaat sektörüne sunduğu ürün yelpazesini genişletmiş bulunuyor. Set Group Holding bünyesinde Afyon, Ankara, Balıkesir ve Pınarhisar - Kırklareli’nde faaliyet gösteren 4 çimento fabrikası ve İstanbul Ambarlı’da bulunan 1 çimento öğütme tesisi ile İstanbul, Ankara, Balıkesir, Bandırma, Bursa ve Trakya bölgelerinde bulunan 12 adet hazır beton tesisi yer alıyor.

UND e-imzaya E-Güven ile geçti! / 27.03.2009

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) ıslak imza devrini kapatıyor! E-GÜVEN ile işbirliğine giden UND, transit taşımacılık işlemlerinin elektronik ortamda yapılmasını sağlayan www.ebelge.org web sitesi vasıtasıyla tüm üyelerinin hızlı ve avantajlı e-imza sahibi olmalarını sağlıyor. E-GÜVEN ayrıca, e-imzalı uygulama hakkında bilgi sahibi olmak isteyen UND üyelerine özel E-belge Yönetim Sistemi Eğitimi de veriyor.

Avrupa Birliği’nin (AB) almış olduğu kararlar doğrultusunda, 1 Ocak 2009 tarihi itibariyle birliğe üye olmayan ülkelerden TIR karnesi kefaleti ile yapılan taşımalarda ön beyan zorunluluğu getirildi. AB tarafından zorunlu hale getirilen bu sisteme geçiş doğrultusunda Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) de, Türkiye’nin ilk Nitelikli Elektronik Sertifika Sağlayıcısı olan E-GÜVEN’le işbirliğine gidiyor ve üyelerinin e-imza kullananlar kervanına katılmasını sağlıyor.

Yeni uygulamaya göre UND üyelerinin www.ebelge.org portalını kullanabilmek için e-imza sahibi olmaları gerekiyor. Söz konusu uygulama sayesinde dernek üyelerinin günün koşullarına göre donatılmaları, bunun sonucunda da daha hızlı ve daha verimli çalışabilmelerinin sağlanması hedefleniyor. E-imza sahibi UND üyeleri ayrıca zamandan da büyük ölçüde tasarruf edebiliyorlar.

Bu doğrultuda, e-imza uygulamalarının Türkiye’deki öncülüğünü yapan E-GÜVEN ile işbirliğine giden UND, tüm üyelerinin avantajlı koşullarla e-imza sahibi olmalarına ön ayak olurken, e-belge konusunda yetkinlik sahibi olan E-GÜVEN’den destek alarak e-belgeye geçişi kolaylaştırıyor. Bu işbirliği sayesinde E-GÜVEN, UND üyelerine avantajlı e-imza paketlerinin yanı sıra, 2 saat süren ‘E-belge Yönetimi Sistemi Eğitimi’ de veriyor. Kullanıcıların akıllarında oluşacak tüm sorular için ise 7/24 çağrı merkezi hizmeti sunuluyor.

E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun, konuyla ilgili şunları söylüyor: “Elektronik imza, gerek günlük gerekse profesyonel yaşantımızdaki yeri ve önemini günden güne artırıyor. E-devlet sürecinde yer alan ilk devlet kurumlarından biri olan gümrükler, bu yeni uygulamayla birlikte taşımacı firmaların iş süreçlerini de gerçek anlamda elektronik ortama aktarma başarısını gösteriyor. Türkiye’deki taşımacılık sektörünün temsilcilerine en iyi ve kaliteli şekilde hizmet veren UND ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği de, ülkemizdeki elektronik iş süreçlerinin artması için önemli bir örnek teşkil ediyor. E-GÜVEN olarak temel e-imza hizmetlerinin yanı sıra, taşımacılarımızın hem e-imzayı kolay kullanmalarını sağlamak, hem de e-belge portalı odağındaki yetkinlik ve bilgi birikimini artırmak için gerekli çalışmalarımızı tamamladık. Bu doğrultuda arzu eden UND üyeleri için özel bir eğitim düzenleyeceğiz ve onların e-belgeye elektronik imzalı geçiş sürecine entegre olmalarını sağlayacağız. Bu sayede E-GÜVEN olarak ihtiyaç duydukları her an ve her konuda kullanıcılarımızın yanında olacağız.”

UND Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Dinçşahin ise, konu hakkındaki düşüncelerini şöyle ifade ediyor: “Günümüzde elektronik iş yapma ortamı hızla yaygınlaşıyor. E-imza da bunun bir uzantısı. Zaman tasarrufu ve bürokrasinin azaltılması açısından büyük avantaj sağlayan bu sistem, devletin değişik kademelerinde kullanılmaya başlandı. Aynı sistem Avrupa Birliği ülkelerinde ise birkaç yıldır uygulanıyordu. Uygulama, şimdi kanat ülkelerde de hayata geçirildi. Yeni sistem işlemlere hız kazandırdığı gibi uluslararası denetimi de kolaylaştırıyor. Bu da taşımacılar açısından iş süreçlerinin daha verimli hale geleceğini gösteriyor.”

Dernek üyelerinin herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için uygulanacak olan prosedürü başarıyla yerine getirmeyi amaçladıklarını da belirten Dinçşahin, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Üyelerimizin yeni oluşmakta olan uluslararası sisteme uyum sağlamalarına yardımcı olmak istiyoruz. Ayrıca onların zaman ve para kaybı yaşamalarını önlemeyi de hedefliyoruz. Bu nedenle e-imza konusunda yetkin bir kuruluş olan E-GÜVEN’le işbirliğine gittik.”

‘E-Belge Yönetim Sistemi Toplu Hizmetler Ön Başvuru Formu’nu doldurmak ve E-GÜVEN’in sunduğu eğitim hizmeti ile avantajlı fiyatlardan yararlanmak için www.e-guven.com/und adresi ziyaret edilebilir.

Philsa'dan / 17.11.2008

Philsa'dan güvenli elektronik imza devri

Türkiye’nin en büyük şirketlerinden Philsa, Philip Morris Sabancı Sigara ve Tütüncülük A.Ş. vergi ve diğer bankacılık işlemlerinde elektronik imzalı talimat uygulamasına geçen ilk şirket oldu.

ISO 500 listesinde her yıl ön sıralarda yer alan ve 2007 yılında 5.6 milyar YTL vergi ödemesiyle dikkat çeken Philsa, liderlğini yaptığı proje çerçevesinde, şirketin yüksek meblağlı parasal işlemlerinin güvenli bir ortamda gerçekleştirilmesi için Türkiye’nin önde gelen bankalarıyla anlaşma sağladı. Elektronik imza sağlayıcısı olarak E – Güvenle işbirliği yapılan projenin hayata geçmesiyle Philsa’nın tüm bankacılık işlemleri, elle imzalanmış banka talimatı yerine güvenli elektronik imza kullanılarak gerçekleştirilecek.

İç kontrol süreçlerinin hızlandırılması ve güvenli veri transferinin sağlanmasına ek olarak hız ve otomasyondan kaynaklanan işgücü tasarrufu da sağlayacak olan projenin ilerde,gerekli yasal ve teknik altyapının oluşmasıyla birlikte, elektronik fatura ve benzeri diğer teknolojilerden de yararlanarak genişletilmesi planlanıyor.

Tüm bankacılık işlemlerinde elektronik güvenli imza kullanımına olanak sağlayan 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ile,elektronik imza nitelikli elektronik sertifikaya dayanarak imza sahibinin kimliğinin tespiti sağlanmakta ve imzalanmış elektronik veride sonradan herhangi bir değişiklik yapılması engellenmektedir. Yasa gereği, elektronik imza, ıslak imzanın içerdiği tüm riskleri bertaraf etmekte ve elle atılan imza ile aynı hukuki sonucu doğurmaktadır.

B2B ve Kurum İçi Uygulamalarda E-İmzalı Belge Çözümleri 05.11.2008

B2B ve Kurum İçi Uygulamalarda E-İmzalı Belge Çözümleri
E-GÜVEN geliştirdiği projelerle kurumlar arası ve kurum içi yazışmalarınızda elektronik imzayı devreye alarak zaman ve paradan tasarruf sağlamanıza destek olurken, uygulamalardaki güvenliğinizi de en üst düzeye taşıyor. Üstelik yazışmalara yasal bağlayıcılık da getirerek!

E-GÜVEN ile e-imza şimdi akıllı çubukta! / 09.05.2008

E-GÜVEN ile e-imza şimdi akıllı çubukta!

Türkiye'nin ilk Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı olan E-GÜVEN, e-imza kullanımını kolaylaştırmaya yönelik yeni bir hizmet daha sunarak, e-imzayı akıllı çubuk içine koyuyor!

E-imza kullanımının Türkiye’deki öncülüğünü yapan E-GÜVEN, inovatif hizmetlerine bir yenisini daha ekliyor. “Yerinde kimlik tespiti ve kurulum” hizmeti vererek iş yoğunluğu yaşayan kişilere kolayca e-imza sahibi olma imkânı sağlayan E-GÜVEN, şimdi de e-imzayı akıllı çubukların (USB Token) içine yerleştiriyor.

Yeni uygulama kapsamında, GSM SIM kartına benzeyen akıllı kart, akıllı çubuk içine yerleştiriliyor. Daha sonra akıllı çubuk, bilgisayarın USB girişine takılıyor ve e-imza kullanıma hazır hale geliyor. Son derece kolay kullanımlı ve pratik bir çözüm olan bu uygulama, akıllı çubukların içine yerleştirilen akıllı kartların kaybolmasını da önlüyor.

E-imza sahipleri, kart ve kart okuyucunun yanı sıra, bu uygulama ile de e-imzalarını gittikleri her yere kolayca taşıyabiliyor. E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun, bu yeni hizmet ile ilgili şunları söylüyor: “E-GÜVEN olarak inovasyonu, ‘doğru’ iş yapmanın en önemli özelliklerinden biri olarak görüyoruz. Bizim için inovasyon, yaptığı iş konusunda sürekli olarak kafa yormak ve işin genel içerik ve yararlarının ötesinde toplum için ‘faydaya dönüşebilecek’ yeni içerik ve özelliklerle yeni projeleri hayata geçirmektir. E-GÜVEN’i benzer işi yapan diğer kurumlardan ayıran en önemli özellik, bir ‘beceri merkezi’ olması ve içinde yeni fikirler barındıran birçok uygulamada öncü rolünü üstlenmesidir."

E-GÜVEN'den Bir Yenilik Daha / 02.11.2007

Türkiye'nin ilk Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı (ESHS) E-GÜVEN, e-imza sertifikasında kredi kartıyla ödeme seçeneğini başlattı. Artık, EFT ve havale ile ödemenin yanı sıra kredi kartınızla da ödeme yapabilirsiniz.

E-GÜVEN, yenilikçi hizmet anlayışıyla yanınızda…

Prizma Mühendislik A.Ş.'de Doğalgaz Projeleri E-İmza ile Yapılıyor / 10.08.2007

16 yıllık tecrübe ve birikimi ile hizmet veren Prizma Mühendislik A.Ş ve E-GÜVEN e-imza uygulamalı doğalgaz proje tasarımı konusunda anlaşmaya vardı.Bu projenin 1000'in üzerinde kullanıcıya ulaşması bekleniyor.

Bu uygulama, doğalgaz projelerinin çiziminden, onayına, tadilat işlemlerinden arşivlenmesine kadar tüm işlemlerin e-imzalı yapılabilmesini sağlıyor.

Özellikle büyük şehirlerdeki gaz dağıtım şirketlerinin ve doğal gaz projesi çizen mühendislerin de e-imza uygulamasına geçmesiyle, kullanıcısı sayısının 5000'i geçeceği tahmin edilmektedir.

E-GÜVEN KOBİF 2. Ankara fuarına katıldı / 29.05.2007

E-GÜVEN; 26–27 Mayıs tarihlerinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB)' nin KOBİF-KOBİ Bilgi ve Eğitim Fuarları adı altında gerçekleştirdiği organizasyon kapsamında düzenlenen KOBİF 2.Ankara fuarına katıldı.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde yapılan fuarın yanı sıra TOBB 62. Genel Kurulu da yapıldı. Türkiye'nin en büyük meslek örgütü olan TOBB genel kuruluna başbakan, bakanlar, milletvekilleri başta olmak üzere birçok önemli şahsiyet katıldı.

Kamuda ve özel sektörde yer alan KOBİ'lere yönelik bilgi ve hizmet üreten, onları yönlendiren firmaların katıldığı fuarın 2007 yılı içinde Türkiye'nin 20 ilinde yapılması planlanıyor.

E-GÜVEN; KOBİ'lere sunduğu elektronik imza çözümleri ile elektronik ortamda işlemlerin güvenli ve etkin bir şekilde yapılmasını sağlıyor. Hızla yaygınlaşan ve kullanım alanı bulan e-imza uygulamaları ile internet ortamında birçok işlem hızlı bir şekilde ve bürokrasiye takılmadan sonuçlanıyor. İşletmeler için zaman ve para açısından tasarruf sağlanarak verimliliğe katkıda bulunuluyor. KOBİ'ler için sunulan e-imza çözümleri arasında Dış Ticaret Müsteşarlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, KOSGEB gibi kurumların projeleri yer alıyor.

Mobil İmza Semineri / 27.04.2007

Mayıs Cumartesi 10:00–18:00
Turkcell Tepebaşı (*)

DÜNYADA BİR İLK…

Mobil imza elektronik imzanın çok hızlı yaygınlaşmasını sağlayacak çığır açıcı bir uygulama. Bu seminerde konusunda otorite uzmanlarımız mobil imzayı uçtan uca hukuki, operasyonel, yazılımsal gibi bütün yönleriyle ve şu anda kullanılmakta olan canlı örnekleriyle aktaracaklar. Ayrıca seminer sonunda katılımcılarımızın mobil imzayı hemen kullanabilmeye başlamaları için Turkcell seminere katılan herkese ücretsiz Mobil İmza hediye ediyor.

Kimler Katılmalı?

 • İmza atanlar
 • Mobil Uygulama Geliştiriciler
 • Mobil Uygulama Operasyonu Sahipleri
 • Kurumsal Bilgi İşlem Yöneticileri
 • Elektronik İmza Hukukuyla ilgilenenler
 • Bilişim Hizmeti Sağlayanlar
 • Bilişim Şirketi Yöneticileri Akademisyenler

Katılım Neler Sağlıyor?

"Dünyada İlk" defa gerçekleştirilen Mobil İmza uygulamasını tüm yönleriyle bizzat geliştiricilerden dinleyecek, sorularınıza birebir cevaplar alacaksınız. Turkcell'den Mobil İmzanızı ücretsiz alarak işlemleri tamamladıktan sonra kullanmaya başlayabileceksiniz. Tüm sunum materyaline ve uzman özgeçmişlerine çevrimiçi ulaşabileceksiniz.

Mekân

(*)Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. Meşrutiyet Cd., No: 153 Tepebaşı / İstanbul adresindedir
Program sonunda katılım sertifikaları takdim edilmektedir.
Seminer notları ve ikram sunulmaktadır. Önceden kayıt olmak zorunludur.
TBD Üye Katılım Bedeli: 15 YTL (Üyelik: 48 YTL yıllık aidat ve 2 fotograf)
TBD Üyeleri Dışında Katılım Bedeli: 65 YTL makbuz karşılığı dernek bağışı
Ödemeler için hesap no: Türkiye İş Bankası Selamiçeşme Şubesi 1108 -398612

İletişim
TBD İstanbul

Tel: 0216 3377041
Fax: 0216 3377009
E-posta: ist@tbd.org.tr
Adres: Kurbağalı Dere Cad No 90 Kat 3, Hasanpaşa, Kadıköy 34722 İstanbul

UYAP - Avukat Bilgi Sistemi / 20.04.2007

UYAP ile E-İmza Adaletin Hizmetinde!

Adalet Bakanlığı e-devlet uygulaması olan Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) ile vatandaşlar artık duruşma tarihini ve dava aşamalarını öğrenmek için adliyelere gitmeyecek ve davalarının seyrini internet üzerinden öğrenebilecekler.

Avukat Bilgi Sistemi de, UYAP'ın avukatlara sağladığı bir hizmettir. Avukat Bilgi Sistemi sayesinde avukatlar, UYAP üzerinden mevcut davalarını takip edebilir, yeni bir dava açabilir, dava dosyalarına her türlü evrakı gönderebilir, yargılama harcı, ücret ve diğer masraflara ilişkin her türlü para transferini on-line olarak gerçekleştirebilir, vekâletnamesi bulunmayan dosyaları ilgili hâkimin bilgisi dâhilinde inceleyebilirler.

Avukatların, UYAP kapsamında kullanacakları nitelikli e-imza sertifikaları (NES) başvurularını Telekomünikasyon Kurumu tarafından yetkilendirilmiş sertifika hizmet sağlayıcılarına (ESHS) yapmaları gerekmektedir.

Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, e-imza uygulamasıyla yargıya getireceği kazanımları şöyle sıraladı:

 • E-imzayla kâğıt ortamına bağımlılık azalacak, işlemler elektronik ortamdan yapılarak hız ve performans sağlanacak, ormanlar yok olamayacak, kâğıt tasarrufu artacak ve elektronik ortamdan beklenen faydalar elde edilecek.
 • Elektronik ortamın daha fazla kullanılması, tüm belge-bilgilerin elektronik ortamda saklanmasıyla özellikle UYAP Vatandaş ve Avukat Bilgi Sistemleri aracılığı ile işlem yapan sayısı artacak ve böylece hem adliyelerin iş yükü azalacak, hem de daha kaliteli ve masrafsız hizmet verilecek.
 • Mahkemeler ve kurumlar arası talimat, yazışma vs. gibi bürokratik işlemler saniyeler bazında gerçekleşecek ve posta yolunu gözleme son bulacak. Memurların yazdığı yazılara hâkimler ve savcılarca anında ulaşılabilecek. Yazılan yazılar, tüm tarafların her an hizmetinde olacak.

Mobil Cihaz İthalatlarında E-imzalı Takip / 20.04.2007

01.01.2007 tarihinden itibaren Mobil dağıtımcılar tarafından ithal edilen GSM cihazlarına ait kayıtların elektronik ortamda Telekomünikasyon Kurumu'na iletilmesi için gerekli altyapı çalışmaları tamamlanmıştır. MKCS (Mobil Cihaz Kayıt Sistemi) ithalat takip sistemi yazılımı oluşturularak ithalat bildirimine ilişkin işlemlerin web servis ve web sitesi üzerinden yapılabilmesi sağlanmıştır.

VPN ile bağlanılan Web servis platformuna kullanıcı ve şifre ile giriş yapılmaktadır. İthalat gerçekleşip TK ya bildirim yapıldıktan sonra ithalat için gereken resmi belgeler elektronik ortamda imzalanarak iletilir ve süreç başlamış olur.

Elektronik sertifika ile imzalanan her çeşit doküman veri bütünlüğü korunarak alıcıya ulaştırılır ve göndericinin kimlik bilgilerinin güvenli bir şekilde onaylanması sağlanır. USB girişle PC'ye takılan kart okuyucu ve kişiye özel oluşturulan smartcard üzerinden sadece kartın sahibinin bildiği şifreli girişle imzalanan yüksek güvenlikli bir sistemdir. E-GÜVEN; doküman imzalama yazılımı hizmeti ile her çeşit formattaki dokümanının en ileri teknoloji ile ve güvenilir bir şekilde imzalanmasına olanak sağlar.

e-güven

İthalat IMEI listelerinin iletilmesi.
Cihaz ve anakartların ayrı ayrı takibi.
İthalat resmi belgelerinin elektronik olarak imzalanmış şekilde iletilmesi.
Cihaz ve yedek parça olarak ithal edilen ürünlerin değişim bilgilerinin iletilmesi.
Onay etiket bilgilerinin kaydedilmesi ve IMEI bazında adet olarak takibi.
Klon cihazların satıldığı abonelere ait bilgilerin girişinin sağlanması.
Bildirim hatalarının düzeltme işlemleri.
Marka model ve CIF değerlerinin takibi ve güncellenmesi.
Yukarıdaki işlemlere ait durum sorgulama işlevlerinin sağlanması ithalat takip sisteminin kapsamındadır.

Web servis/sitesine erişebilmek için "elektronik sertifika" alarak VPN bağlantısı kurulmalıdır.. mcks.tk.gov.tr sitesinde de duyurulduğu gibi ithalatçı firmaların e-imza sahibi olmaları ve uygulamaları test etmeleri gerekmektedir.

KOSGEB Desteğiyle KOBİ'lere E-İmza / 20.04.2007

KOSGEB; küçük ve orta ölçekli sanayi işletmelerinin teknolojik yeniliklere süratle uyumlarını sağlamak, rekabet güçlerini yükseltmek ve ekonomiye katkılarını ve etkinliklerini artırmak amacıyla 3624 sayılı Kanunla 20 Nisan 1990 tarihinde kurulmuştur.

KOSGEB, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile ilgili bir Kamu Kuruluşu olup, tüzel kişiliğe haiz ve bütün işlemlerinde özel hukuk hükümlerine tabidir. KOBİ'lere verdiği e-imza desteği sayesinde KOBİ'lere kendi uygulamalarını e-imzalı olarak gerçekleştirme fırsatı bulacaklardır.

Özellikle elektronik ticaretin kısıtlamalarının ortadan kalkması açısından elektronik imzanın uygulanması çok önemli bir gelişmedir. Türkiye'de elektronik ticarete olan güvenin artırılması, ticaret hacminin genişletilmesi, uluslararası ticaret hacminin büyümesi açısından elektronik imza bir gerekliliktir. Hukuki altyapının hazırlanması elektronik ticarette Türkiye'nin dünya ile bütünleşmesine hız kazandıracaktır.

Dijital ortamda sunulabilen hizmetlerin sunumundan elektronik ticaretin bütün versiyonlarının uygulandığı alanlara kadar elektronik imza gereklidir. Hukuken varlığı tanınabilen dijital metinler elektronik işin gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Güvenli iş ortamının sağlanması elektronik ticareti Türk girişimcilerin gözdesi durumuna getirecektir

E-GÜVEN'in Desteği ile TBV 13. Olağan Genel Kurul Toplantısında E-imza ile Seçim… / 21.03.2007

Türkiye Bilişim Vakfı'nın her yıl düzenlenen olağan genel kurul toplantısı 19 Mart 2007 Pazartesi günü İstanbul Ortaköy, Feriye tesislerinde yapıldı. Kurul üyelerinin seçimlerinde E-GÜVEN tarafından sağlanan e-imzalar kullanılarak ilk kez elektronik ortamda seçim yapılması uygulamasına gidilmiştir.

E-GÜVEN'in iş ortağı Eczacıbaşı Bilişim tarafından sağlanan yazılımla internet aracılığıyla girilen link üzerinden üyelerin oylarını elektronik sertifikaları ile imzalayarak kullanmaları sağlandı. Bitiş saati itibariyle veritabanına aktarılan bilgilerin istatistiksel olarak görüntülenmesi sayesinde kısa sürede doğru bilgilere ulaşılmıştır.

Akıllı Kart ve okuyucusu ile kişiye özel pin nosu girilerek ulaşılan uygulama klasik seçim yöntemine bir alternatif olarak daha güvenli ve şeffaf bir ortam oluşturuyor. Dünya üzerinde de başarılı uygulamaları ile dikkat çeken e-imza destekli seçim uygulamaları ile kısa zamanda objektif sonuçlara ulaşılabiliyor

Yeni NESil bir Nitelikli Elektronik Sertifika! / 01.03.2007

Islak İmza'dan Mobil Elektronik İmza'ya!
E-GÜVEN, elektronik imza kullanımının yaygınlaştırılması ve kolaylaştırılması için iş ortağı Turkcell ile birlikte yaptığı çalışmalar sonrasında mobil elektronik imza projesini hayata geçirmeyi başardı. Elektronik İmza Kanunu ile tam uyumluluk sağlayan ve elle atılmış imza ile aynı hukuki değere sahip mobil elektronik imza kullanıma hazır!

Mobil Elektronik İmza Nedir?
Mobil Elektronik İmza, elektronik ortamlarda kullanabileceğiniz kimlik kartınızı (nitelikli elektronik sertifika) rahatça almanızı ve kullanmanızı sağlayan bir servistir.
Bir başka deyişle Mobil Elektronik İmza, 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu'nda tarif edilen ve Islak İmza ile eşdeğer Elektronik İmza'nın, GSM SIM kartları kullanılarak atılmasını sağlayan bir servistir.

Mobil Elektronik İmza: Hem Kolay Hem Güvenli!
Mobil Elektronik İmza, Kanunların resmi bir şekle veya özel bir merasime tabi tuttuğu hukuki işlemler ile teminat sözleşmeleri (evlilik, tapu gibi kanunen belirli bir şekilde törenle gerçekleştirilmesi şart olan ve üçüncü kişilerin kefaletini gerektiren şlemler) dışında, ıslak imza gerektiren tüm özel, kamu ve banka işlemlerinin internetten yapılabilmesine olanak sağlıyor.

Mobil Elektronik İmza kullanarak her an her yerden kimlik kanıtlamanız gereken bankacılık, başvuru, kamu uygulamaları gibi işlemleri, sıra beklemeden, bilgisayarınızın başından ayrılmadan, tek şifre ile kanunlarla garanti edilen güvence altında gerçekleştirebiliyor! Kişisel ya da işinizle ilgili kullandığınız uygulamalarda bilgilerinize izinsiz erişilmesi ve şifre/parola bilgilerinizi ele geçirilmesi tehlikesi olmaksızın güven içinde işlemlerinizi yapabiliyor...

Hep daha iyiye-Türkiye!
Mobil elektronik imza, elle atılmış imza gerektiren işlemlerin de internet üzerine taşınabilmesi, resmi başvuruların uzaktan yapılabilmesi ve e-Türkiye dönüşümünün gerçekleştirilmesinde önemli bir imkan sağlıyor.

NES' E-GÜVEN!

Eş değer güvenlik, daha kolay kullanım!

Elektronik İmza & Mobil Elektronik İmza

Nitelikli Elektronik Sertifika (NES):
Mobil Elektronik İmza uygulamasında kullanılan NES'ler ile diğer NES'ler arasında hem teknik hem de hukuki açıdan hiçbir fark bulunmamakta sadece üretim ve başvuru süreçlerinde farklılıklar bulunmaktadır.

Elektronik İmza Oluşturma Aracı (Akıllı Kartlar):
Mobil Elektronik İmza uygulamasında da yasal olarak zorunlu olan EAL 4+ güvenlik standardına sahip olan SIM kartlar kullanılmaktadır.

Akıllı Kart Okuyucular:
Mobil elektronik imza uygulamasında akıllı kart okuyucu olarak GSM telefonlar kullanılmaktadır. Hemen herkeste bulunan cep telefonları sayesinde yeni bir akıllı kart ve okuyucuya gerek olmamaktadır. Üstelik elektronik imza atabilmemiz için girdiğimiz şifremizi bilgisayar klavyesinden değil, cep telefonu tuşlarını kullanarak gireceğimiz için, daha yüksek bir güvenlik söz konusu olacaktır.

Mobil Elektronik İmza sahibi olmak için:
Mobil elektronik imza ön başvurunuzu, mobil elektronik imza uygulaması başlatmış bankalar aracılığıyla yapabilirsiniz...
(Akbank, Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, TEB, Yapı Kredi Bankası)
Bu bankalar aracılığıyla yapılan ön başvuruların ardından Turkcell'in gerçekleştirdiği TurkcellMobilİmza projesi kapsamında başvurunuzu bir Turkcell Extra'ya giderek tamamlayabilirsiniz.
Mobil Elektronik İmza başvurusu ve ücreti konusunda www.turkcell.com sitesinden bilgi alabilirsiniz…

E-GÜVEN
Elektronik Bilgi Güvenliği A.Ş. (E-GÜVEN) Türkiye'de bilgi toplumuna giden yolda gerekli olan bilgi güvenliği alt yapısının tesisinde önemli bir kilometre taşı olmak amacıyla Kasım 2003 tarihinde Türkiye Bilişim Vakfı'nın iştiraki olarak kurulmuş bir ticari şirkettir. E-GÜVEN kurulduğu tarihte elde ettiği bu kazanımları süreç içerisinde gerçekleştirmiş olduğu faaliyetler, ulaştığı marka değeri, müşteri potansiyeli ve entelektüel sermaye birikimi ile güçlendirerek pazardaki lider ve yönlendirici konumunu belirginleştirmiştir

E-GÜVEN'de Görev Değişikliği / 12.12.2006

Elektronik Bilgi Güvenliği A.Ş. Genel Müdürlüğü görevine Can Orhun atandı.

1967 yılında İzmir'de doğan Can Orhun, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden mezun olduktan sonra yüksek lisans eğitimini Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Bölümü'nde tamamladı.

1991 yılında iş hayatına başlayan Can Orhun 7 yıl boyunca Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Öğretim Görevliliği görevini yürüttü. 1998 yılı itibariyle bilişim sektöründe çeşitli görevler üstlendikten sonra, 1 Aralık 2006 tarihinde itibaren Elektronik Bilgi Güvenliği A.Ş Genel Müdürü olarak göreve başladı.

Taşındık! / 09.09.2006

Elektronik Bilgi Güvenliği A.Ş. Yeni Ofisine Taşındı.

Yeni adresimiz: Halk sokak No: 35, Golden Plaza
F Blok, Kat: 2 Daire 6 Sahrayıcedit
34734 Kadıköy / İstanbul

E-GÜVEN Yeni Telefonumuz : +90 (216) 360 46 05
E-GÜVEN Yeni Faks Numarası : +90 (216) 360 33 56

1.Ulusal Elektronik İmza Sempozyumu / 10.12.2006

Telekomünikasyon Kurumu ve Gazi Üniversitesi'nin işbirliği sonucunda 1. Ulusal Elektronik İmza Sempozyumu 7–8 Aralık tarihlerinde Ankara Sheraton Oteli'nde düzenlendi.

Sempozyumun ana amacı:
Elektronik imzanın Türkiye geneline yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi ve uygulamaları konusunda ortaya çıkan problem ve sıkıntıların ortadan kaldırılması için bilimsel bir ortam hazırlamak ve ülkemizin e-imza konusunda yapması gerekenleri tartışmak, gelecek vizyonunu oluşturmaya büyük katkı sağlamak…

Sempozyum; ülkemizde e-imza uygulamalarının kullanım alanları, uygulamada karşılaşılan hukuki ve teknik sorunlar ve gelecekte yapılması gerekenlerin bilimsel bir ortamda tartışılığı ortak bir platform oluşturdu. E-imza uygulamaları, uyum sorunları ve ar-ge konularında 2 panele ve e-imzanın uygulama alanlarıyla ilgili başarılı örneklere yer verildi."Mobil imza" ve "palm secure" teknolojisi gibi yakın gelecekte e-imzanın kapsamını ve kullanımını genişletecek uygulamalar tanıtıldı.

E-GÜVEN'in Altın sponsor olarak destek verdiği sempozyumda; kamu sektörü, üniversiteler, özel sektör firmaları gibi araştırıcı ve uygulayıcı tarafların bilgi alışverişinde bulunması sağlandı.

Elektronik Bilgi Güvenliği A.Ş., Türkiye'nin ilk Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı oldu. / 10.12.2006

E-GÜVEN olarak Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı olmak amacıyla Telekomünikasyon Kurumuna 25 Mart 2005 tarihinde yapmış olduğumuz bildirim üzerine TK'ca yapılan incelemeler neticelendirilmiştir. 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili mevzuat gereğince Şirketimizin ESHS olarak faaliyete geçmesi 24 Haziran 2005 tarihi itibarı ile uygun bulunmuştur. Böylece E-GÜVEN Türkiye 'de ilk ESHS olarak faaliyete geçmiş bulunmaktadır.

E-GÜVEN, TSE 'den TS 17799–2 BGYS belgesini alan ilk şirket olmuştur.

E-GÜVEN ufkunu ve rotasını bundan böyle Türkiye'nin bilgi güvenliği ve elektronik imza konusunda iş verimliliğini ve rekabeti artıracak topluluk uygulamalarının yaratılmasına öncülük etmeye, bu konuda bir beceri merkezi olarak müşterileri ve ortakları açısından çok önemli katma değerler yaratmaya çevirmiştir

E-GÜVEN'in iş ortaklarından Siemens Business Services BS 7799 sertifikası almaya hak kazandı. / 10.12.2006

BS 7799, İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından belirlenmiş bir global bilgi güvenliği standardıdır. Bu sertifika ile vermiş olduğumuz Açık Anahtar Altyapısı rvislerine ek olarak yasal bağlamda Telekomünikasyon Kurumu'nun yetkilendireceği bir Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı (Nitelikli Elektronik İmza) verebilmek için gerekli bir kilometre taşıydı.E-GÜVEN'in iş ortağı, Siemens Business Services BS 7799 standardına göre sertifika alan Türkiye'de ikinci ve kendi iş alanında ilk firma oldu.

E-GÜVEN A.Ş. e-Belediye' ye İlk Adım, e-İmza ve Uygulamaları Konferansı'na katıldı! / 15.12.2006

08–09 Aralık 2004 tarihlerinde İstanbul Grand Cevahir Otel' de "e-Belediye' ye İlk Adım, e-İmza ve Uygulamaları Konferansı" düzenlendi.

E-İmza ve e-Devlet projeleri ve uygulamaları hakkında bilgilendirme amacıyla düzenlenen, e-Devlet, e-Belediye, Elektronik Ortamda Güvenlik, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Mevcut Durum ve Entegrasyon, e-İmza, Dijital İmza, PKI, Finans ve Para Yönetiminde e-İmzanın Önemi, e-İmzanın Ticari Boyutu konularının işlendiği seminerde, E-GÜVEN A.Ş. Genel Müdürü "TÜRKİYE' DE KURUMLAR İÇİN E-GÜVEN ALTYAPISI" başlıklı sunumu gerçekleştirdi.

Sunum Detayları:
TÜRKİYE' DE KURUMLAR İÇİN E-GÜVEN ALTYAPISI
E-GÜVEN A.Ş. Genel Müdürü
Yer: Grand Cevahir Otel
Tarih: 09 Aralık 2004 Saat: 17:00-17:20

23–24 Kasım 2004 İstanbul BT Vizyon Toplantıları / 15.12.2006

E-GÜVEN A.Ş. Genel Müdürü, 23–24 Kasım 2004 tarihlerinde Swissotel'de düzenlenecek olan İstanbul BT Vizyon Toplantıları etkinliği çerçevesinde Aşağıda detaylarını bulabileceğiniz, "e-İmza ve Türkiye'de Kurumlar İçin E-GÜVEN Altyapısı" konulu sunumu gerçekleştirdi