Gümrük ve Ticaret Bakanlığı – MERSİS Projesi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından ticaret sicil işlemlerinin elektronik ortamda yapılması için hazırlanan MERSİS Projesi, Mersin, İzmir, Denizli ve Konya pilot bölgelerinde başta olmak üzere hayata geçti. 3 Aralık 2012 itibariyle Antalya’da da başlayacak olan proje kapsamında, Ticaret Sicili Müdürlüklerinde gerçekleştirilen tüm ticari sicil işlemleri, elektronik imza yardımıyla Merkezi Sicil Kayıt Sistemi - MERSİS'te yapılacak.

Proje kapsamında bilgi güncelleme, şirket birleştirme, unvan değişikliği, iflas başvuruları, mail destek ve teşvik başvuruları, genel kurul bildirimi, çeşitli lisans başvuruları, çalışan SGK kayıtları, vergi beyan ve ödemeleri gibi ticari sicil işlemleri elektronik ortamdan yapılıyor. MERSİS Projesinin 2013 yılı içerisinde yaygınlık kazanması bekleniyor.

MERSİS'te işlem yapmak isteyenlerin elektronik imza sahibi olması gerekiyor. Elektronik imzanızı ticari sicil işlemlerinin yanı sıra diğer E-Devlet uygulamaları, KAP bildirimleri, garanti belgesi başvuruları, patent ve marka başvuruları, otomobil alım satımı, gümrük işlemleri gibi işlemlerde de kullanabilirsiniz.

MERSİS Projesine özel indirimli fiyatlardan yararlanmak için;

Konuyla ilgili basın bültenimize ulaşmak için lütfen tıklayın.