Size Uygun E-imza

Adalet Bakanlığı - Ulusal Yargı Ağı Projesi

Adalet Bakanlığı e-devlet uygulaması olan Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) ile vatandaşlar artık duruşma tarihini ve dava aşamalarını öğrenmek için adliyelere gitmemekte ve davalarının seyrini internet üzerinden öğrenebilmektedirler.

Avukat Bilgi Sistemi de, UYAP'ın avukatlara sağladığı bir hizmettir. Avukat Bilgi Sistemi sayesinde avukatlar, UYAP üzerinden mevcut davalarını takip edebilir, yeni bir dava açabilir, dava dosyalarına her türlü evrakı gönderebilir, yargılama harcı, ücret ve diğer masraflara ilişkin her türlü para transferini online olarak gerçekleştirebilir, vekaletnamesi bulunmayan dosyaları ilgili hakimin bilgisi dahilinde inceleyebilirler.

Avukatların, UYAP kapsamında kullanacakları nitelikli e-imza sertifikaları (NES) başvurularını Telekomünikasyon Kurumu tarafından yetkilendirilmiş sertifika hizmet sağlayıcılarına (ESHS) yapmaları gerekmektedir.

Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, e-imza uygulamasıyla yargıya getireceği kazanımları şöyle sıraladı:

  • E-imzayla kağıt ortamına bağımlılık azalacak, işlemler elektronik ortamdan yapılarak hız ve performans sağlanacak, ormanlar yok olamayacak, kağıt tasarrufu artacak ve elektronik ortamdan beklenen faydalar elde edilecek.
  • Elektronik ortamın daha fazla kullanılması, tüm belge ve bilgilerin elektronik ortamda saklanmasıyla özellikle UYAP Vatandaş ve Avukat Bilgi Sistemleri aracılığı ile işlem yapanların sayısı artacak ve böylece hem adliyelerin iş yükü azalacak, hem de daha kaliteli ve masrafsız hizmet verilecek.
  • Mahkemeler ve kurumlar arası talimat, yazışma vs. gibi bürokratik işlemler saniyeler bazında gerçekleşecek ve posta yolunu gözleme son bulacak. Memurların yazdığı yazılara hakimler ve savcılarca anında ulaşılabilecek. Yazılan yazılar, tüm tarafların her an hizmetinde olacak.

Detaylı bilgi için tıklayın

UYAP Projesi ile ilgili basın bültenimize ulaşmak için tıklayın

Elektronik imza başvurunuz için lütfen tıklayın.