Çipli Kimlik Kartı ile E-İmza Başvurusu

E-GÜVEN’den Türkiye’de ilk defa uzaktan kimlik doğrulama

Yeni kimlik kartlarıyla e-imza almak daha kolay

Türkiye’de nüfus cüzdanları yerine geçecek yeni kimlik kartlarının dağıtımının yaygınlaşması yönünde çalışmalar devam ediyor. Türkiye’nin ilk elektronik imza üreticisi E-GÜVEN yeni kimlik kartlarıyla uzaktan da kimlik doğrulaması yapan ilk kurum oldu.

E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun, e-imza başvurularında önemli bir zaman kazanımı sağlayacak olan uzaktan kimlik doğrulama hizmetini sağlamaktan dolayı duydukları memnuniyeti belirterek konuyla ilgili şunları söyledi:

”Ülkemizin e-dönüşüm sürecine verdiğimiz desteğin önemli bir aşaması olarak nitelendirdiğimiz bu yeni hizmetimizle vatandaşlar Türkiye’de ilk defa kanunen fiziksel olarak kimlik ibraz edilmesi gereken e-imza başvurusunu uzaktan yeni kimlik kartları ile yapabilecekler.

Mevcut sistemde vatandaşlar e-imza başvurusu yapmak için noter ya da ESHS gibi yetkili bir kuruma giderek gerekli kimlik doğrulama işlemini yaptırdıktan sonra e-imza sahibi olabiliyor. 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu’nda 14.01.2016 tarihinde yapılan değişiklikle ise e-imza sağlayıcısı kurumlar, kişilerin kimliğini resmi belgelerin yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı vasıtasıyla uzaktan güvenilir bir biçimde tespit edebilecek. Buna yönelik kullanıma açtığımız yeni sistemde, kişi bilgisayarına bağlı kart okuyucusu vasıtasıyla E-GÜVEN’in web sitesi üzerinden kimlik kartı şifresini girerek kolayca doğrulama işlemini tamamlayabilecek.

Yakın gelecekte ise e-imza sertifikaları doğrudan kimlik kartları içerisine yüklenerek e-imza yerine kullanabilecek. Böylece vatandaşlar dijital yollarla çok daha hızlı ve zahmetsiz e-imza sahibi olacak.”

Türkiye’de her geçen gün artan e-imza uygulamasının artışı kamuya, özel sektöre ve vatandaşa önemli katma değerler sağlıyor. Bireyler tarafında kimlik doğrulama ve imza gerektiren süreçlerde büyük kolaylık sağlayan e-imzanın zaman, kaynak ve operasyon verimliliği ile ekonomiye de çok yönlü katkı sağlaması amaçlanıyor.